Emocije i hrana
Suzbijanje emocija hranom može imati kratkoročan pozitivan efekta, ali ne i na duže staze.
Postoji izraka koja kaže “ono si što jedeš”, ja bih možda preformulisala u to da “naš izbor hrane utiče na naš odnos prema hrani”
Hrana je izvor energije i nutrijenata, tako da nakon obroka treba da se osećamo dobro, zdravo i punI energije. Kada unosimo previše ili premalo hrane to nepovoljno utiče na naše zdravlje i kvalitet života, iz čega nastaje negativan odnos prema hrani.
Mnogi ljudi nekontrolisano jedu kada: ne mogu da kontrolišu svoje emocije, su pod stresom, su anksiozni, im je dosadno, a ponekada čak i zbog osećaja zadovoljstva. Suzbijanje emocije hranom može da pozitivno utiče kratkotrajno, ali na duže staze ostaje osećaj krivice i griže savesti, jer prekomerna konzumacija hrane pravi zdravstvene probleme i višak telesne mase, a ne dolazi do rešavanja primarnih problema.
Šta to znači u praksi
Pravilnim izborom namirnica i planiranjem obroka može se sprečiti nastanak prejedanja, impuslivnog uzimanje hrane i gojenja. Kratkotrajne dijete nemaju efekat, treba razmišljati u pravcu promena životnih navika, kao i kontrolisanjem svojih emocija. Zato sa svojim pacijentima nikada i ne govorim o dijeti, nego o nutritivnim planovima. Izbalansirana ishrana, redovna fizička aktivnost, dovoljan kalorijski unos. Sa druge strane, treba kanalisati stres, bes, tugu i naučiti kako da se nosimo i kako sa pozitivnim, tako i sa negotivnim emocijama.
Nekoliko saveta:
- NEMOJTE preskakati obroke
- Vodite dnevnik (šta jedete, kada jedete, koja emocija pokreće grckanje, gde jedete…)
- NEMOJTE jesti noću
- Pijte između 8-10 čaša vode dnevno
- Zaokupite pažnju sa nečim kako biste bili sigurni da ne jedete iz dosade, nego ste zaista gladni
- Vežbajte/šetajte umesto da jedete kada Vam je dosadno
- Nemojte da jedete dok gledate TV, vozite, radite..
- Potrudite se da jedete u isto vreme, na istom mestu- kuhinjski sto najbolja opcija
- Vodite računa o veličini porcije
- Jedite izbalansiranu hranu i nemojte sebi da zabranjujete ni jednu vrste hrane. Sva hrana je dozvoljen, samo je bitna količina.
- NEMOJTE biti prestrogi prema sebi
- NEMOJTE imati prevelika očekivanja u nerealnom vremenskom okviru
- Prihvatite svoje telo i svoju građu
- NEMOJTE se meriti češće od jednom nedeljno
Autorka: Dr Olga Ličina, doktor medicine i klinički nutricionista